Dlaczego Polacy zakładają firmy IT za granicą?

Coraz liczniejsze grono Polaków decyduje się na założenie własnej firmy w innym kraju. Co nimi kieruje? Jakie mają powody by rozpocząć swoją działalność poza granicami Polski? Zapytaliśmy polskich przedsiębiorców jakie motywy nimi kierowały.

 

Agnieszka (prowadzi działalność gospodarczą w Holandii od 14 lat): przeprowadziłam się z moim obecnym mężem do Holandii czternaście lat temu. Początkowo myśleliśmy, że zostaniemy tutaj tylko przez kilka miesięcy. Zarobimy na wesele i mieszkanie i wrócimy do Polski. Jednak mieszkając tam uświadomiliśmy sobie, że w Polsce nigdy nie osiągniemy takiego poziomu życia. Początkowo pracę znaleźliśmy przez pośredników. Im dłużej byliśmy w Holandii tym lepiej znaliśmy język. Postanowiliśmy, więc założyć własny biznes. Sprzątamy w domach i na budowach po ekipach budowlanych. Firma bardzo dobrze prosperuje, nasze dzieci urodziły się i wychowały w Holandii, to z tym krajem wiążemy swoją przyszłość. Założenie firmy w Holandii to nie była planowana decyzje. Tak się życie ułożyło, że powstał ten biznes.

 

Marcel (prowadzi działalność gospodarczą w Hiszpanii od 3 miesięcy): dlaczego Hiszpania? Pracuję zdalnie, więc mogę prowadzić firmę w dowolnym miejscu świata. Zawsze chciałem zamieszkać w Hiszpanii. To piękny kraj, z łagodnymi zimami i wspaniałymi ludźmi. Zamieszkałem tutaj pół roku temu, zastanawiałem się czy firmę założyć w Polsce czy w Hiszpania. Założenie działalności w Hiszpanii okazała się jednak bardzo proste, a warunki działalności mnie odpowiadają. Skorzystałem z pomocy – Gestoria Ramon Santafe, dzięki czemu założenie działalności w Hiszpanii stało się jeszcze łatwiejsze. Biuro prowadzi także moją rachunkowość. Świetnie mówią po hiszpańsku i doskonale znają się na obowiązującym prawie. Ja natomiast mam kontakt z kimś kto w języku polskim umie mi wytłumaczyć zawiłości hiszpańskiego prawa. Dla mnie rozwiązanie idealne. Zwłaszcza, że mieszkając w Hiszpanii w razie gdy potrzebna jest moja obecność zawsze jestem na miejscu – do Polski musiałbym latać.