Własny portal z darmową grafiką – jak zaistnieć

Na tej stronie podane już było bardzo wiele różnych stron z darmową grafiką: zdjęciami, mockupami, ikonami, czcionkami, filmami. I właściwie na tych stronach w 99% sytuacji możemy znaleźć to czego szukamy (jeżeli nie jest to coś szczególnie wyszukanego…, choć nawet i wyszukane zdjęcia czy ikony będziemy pewnie w stanie znaleźć). Pomimo tych istniejących już stron (jak pixabay.com czy publicdomainpictures.com), każdego dnia w internecie pojawiają się nowe strony z darmową grafiką licząc na to, że i one zostaną zauważone przez internautów. Ale jak tu zostać zauważonym gdy rywalizuje się ze stroną, która ma prawie milion zdjęć do darmowego użytku (pixabay.com)? Ot, pytanie.

Pomysłów może być kilka.

male-lion-112940815797In

Najwyższa jakość przy stosunkowo małej liczbie zdjęć
W sytuacji gdy na stronie mamy setki tysięcy zdjęć, czasami możemy się pogubić przy ich przeszukiwaniu. Nawet jeżeli wybierzemy odpowiednie słowo kluczowe możemy mieć bowiem do dyspozycji kilkaset zdjęć. Dla niektórych ludzi, to może być zwyczajnie za dużo, bo będzie wymagało od nich analizy tych zdjęć, aby wybrać jak najlepsze, a taka analiza może zająć więcej czasu niż jest tego warta. Problem ten wynika z tego, że wśród darmowych zdjęć jest trochę takich, które nie są rewelacyjne, ale jest też sporo interesujących. Niektórzy ludzie (zwłaszcza tacy, którzy zajmują się estetyką i są delikatnymi perfekcjonistami) mogą chcieć przeglądnąć wszystkie zdjęcia zanim podejmą decyzję, żeby wybrać to najlepsze z najlepszych zdjęć. Taka już jest ta ludzka natura 😉 Gdyby Ci sami ludzie mieli połowę zdjęć do analizy, pewnie by to wystarczyło. Zwłaszcza jeżeli ta połowa składałaby się z najlepszych zdjęć. Dlatego jednym z pomysłów na stronę z darmową grafiką jest strona ze stosunkowo niewielką liczbą, bardzo dobrej jakości zdjęć. Taka strona ma szansę zaistnieć w świadomości twórców witryn internetowych czy folderów reklamowych bazujących na darmowych grafikach.

Gigantyczna liczba zdjęć bez względu na jakość, ale za to dobrze pokategoryzowana i otagowana
Drugą opcją, prawie całkowicie odwrotną od poprzedniej, jest strona na której znajdzie się więcej zdjęć niż na stronach, które istnieją obecnie. Oczywiście, zrobienie takiej strony wymagałoby nie lada wysiłku i pewnie wiele zdjęć byłoby ściągnięte z innych stron z darmową grafiką, ale jeżeli ktoś chce stać się większy od największych, to przy użyciu odpowiednich programów do agregacji zdjęć z internetu, ma jeszcze szansę. W końcu – wystarczy milion 😉
Ważne byłoby tutaj, aby zdjęcia były bardzo dobrze posegregowane i otagowane co umożliwiałoby użytkownikom łatwe odnalezienie w całym tym nagromadzeniu zdjęć, dokładnie tego co szukają, w stosunkowo krótkim czasie.

Nisza
Trzecim pomysłem jest założenie strony ze zdjęciami z konkretnej niszy (np. zdjęć twarzy, budynków, jedzenia) i propagowanie swojej strony wśród konkretnej niszy użytkowników, o których wiemy, że mogą akurat takich właśnie zdjęć potrzebować. Taka nisza ma szansę zaistnieć, bo jednak nawet wśród miliona zdjęć, które można znaleźć na jednym czy drugim portalu, zdjęć o konkretnej charakterystyce może być mało. Oczywiście mało może też być osób, które takie zdjęcia potrzebują, ale to już inna kwestia.
Taka niszowa strona może być początkiem dla strony większej. Po pierwsze niszy możemy dodać drugą, następnie trzecią i stopniowo zdobywać kolejnych użytkowników.

I tyle pomysłów na dziś. Powodzenia tym, którzy się zdecydują na własną stronę z darmowymi zdjęciami. No i koniecznie podzielcie się z nami informacją o tym, że istniejecie 🙂

Dodaj komentarz