Zanim użyjesz darmowej grafiki…

W internecie jest mnóstwo bardzo dobrej jakości darmowej grafiki. Możemy ją znaleźć na takich stronach jak Pixabay, Unsplash, Publicdomainpictures, etc. Zanim jednak użyjemy jakiejś grafiki na własnej stronie firmowej (czy plakacie, wizytówce) warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

Po pierwsze, bez względu na to z jakiej strony pobieramy grafikę (darmowej, darmowo-płatnej) warto sprawdzić czy dane zdjęcie, któe pobieramy jest oznaczone jako „darmowe do użytku komercyjnego” oraz czy „nie wymaga przypisania”. Zdjęcia darmowe mogę bowiem być przeznaczone tylko do użytku niekomercyjnego, albo wymagać zaznaczenia autorstwa. Stosujmy się do tych zasad udostępniania zdjęć.

Po drugie, jeżeli chcemy dane zdjęcie zmodyfikować, powinniśmy się też upewnić czy licencja na której pobieramy zdjęcie zezwala na jego zmianę.

Po trzecie, warto sprawdzić w wyszukiwarce grafiki (np. Google) czy dane zdjęcie występuje na innych stronach w Internecie. Jeżeli to dobre i darmowe zdjęcie, to pewnie ktoś inny już jej wykorzystał, warto więc sprawdzić kto i do jakich celów z tego zdjęcia korzystał. Może się bowiem okazać, że zdjęcie było wykorzystane setki razy, a w takim przypadku pojawienie się go na naszej stronie wcale nie musi być atutem.

Powinniśmy zwłaszcza zwrócić uwagę na ewentualną bezpośrednią konkurencję – czy np. firma XY z ulicy obok, które też tak jak i my sprzedaje np. 'owoce wegetariańskie’, nie użyła dokładnie tego samego zdjęcia do promocji swojego biznesu. Jeżeli użyjemy takiego samego zdjęcia to nasza akcja promocyjna może zupełnie nie wypalić, bo ludziom to zdjęcie będzie się już kojarzyło z konkurencją, a i konkurencja może mieć do nas pretensje, że promujemy się dokładnie tak jak oni.

Jeśli zdjęcie jest darmowe i stosunkowo „niezużyte” przez innych, możemy spokojniej go wykorzystać dla naszej promocji.

Dodaj komentarz